Wsparcie dla mikro i ma³ych przedsiêbiorstw w zakresie finansowania kapita³u obrotowego na utrzymanie p³ynno¶ci finansowej – w zwi±zku z sytuacj± gospodarcz± wywo³an± pandemi± koronawirusa - bêdzie udzielane przez Wielkopolsk± Agencjê Rozwoju Przedsiêbiorczo¶ci sp. z o.o.
Zgodnie z obowi±zuj±cymi procedurami WARP z³o¿y w Urzêdzie Marsza³kowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu dokumentacjê, w celu przeprowadzenia naboru dla przedsiêbiorców, w maksymalnym terminie do 15 lipca 2020 r. w Urzêdzie Marsza³kowskim Województwa Wielkopolskiego.
Na tej podstawie, dokumentacja konkursowa dla przedsiêbiorców bêdzie udostêpniona w po³owie lipca, a nabór wniosków przez WARP zostanie uruchomiony pod koniec lipca br. Wsparcie w postaci grantów udzielanie jest w celu utrzymania p³ynno¶ci finansowej mikro i ma³ych przedsiêbiorstw z Wielkopolski.
- Wsparcie jest przeznaczone dla ma³ych i ¶rednich przedsiêbiorstw na finansowanie kapita³u obrotowego, czyli bie¿±cej dzia³alno¶ci firmy, której sytuacja pogorszy³a siê w zwi±zku z pandemi±. Bêd± to granty, przy czym przez ma³e i ¶rednie przedsiêbiorstwa rozumiemy równie¿ samozatrudnionych. Je¶li przedsiêbiorca ma siedzibê w województwie wielkopolskim, prowadzi³ dzia³alno¶æ na dzieñ 31 grudnia 2019 r., nie zalega³ z p³atno¶ciami podatków i sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne, odnotowa³ spadek obrotów o co najmniej 30% - mo¿e ubiegaæ siê o grant - mówi Jacek Bogus³awski, cz³onek zarz±du województwa wielkopolskiego.
Pomoc bêdzie udzielana maksymalnie przez trzy miesi±ce, oczywi¶cie na podstawie stawki jednostkowej, która wynosi 7845,11 z³, przeliczonej przez odpowiednie wska¼niki. Szczegó³y>>
W dniu 9 czerwca 2020 roku wesz³o w ¿ycie rozporz±dzenie Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniaj±ce rozporz±dzenie w sprawie szczegó³owego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadañ Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które wprowadza publiczn± aplikacjê, w której producent rolny pozalogowaniu siê do tej aplikacji podpisem zaufanym sk³ada wniosek o oszacowanie strat w uprawach rolnych, w których Klimatyczny Bilans Wodny w danym okresie, wskazuje na mo¿liwo¶æ spadku plonów w zwi±zku z susz±. Aplikacja bêdzie przyjmowa³a kolejne zg³oszenia upraw rolnych dokonywane przez tego samego producenta rolnego do zatwierdzenia przez niego wniosku o oszacowanie strat profilem zaufanym. Protokó³ oszacowania szkód w formie dokumentu elektronicznego bêdzie automatycznie wylicza³ szkody spowodowane przez suszêpo zatwierdzeniu przez producenta rolnego ostatniego zg³oszenia upraw rolnych. Aplikacja uwzglêdnia nastêpuj±ce zasady zg³aszania wniosków o oszacowanie strat spowodowanych w uprawach rolnych przez suszêoraz wyliczenia w protokole wysoko¶ci spadku dochodów w gospodarstwie rolnym z tego tytu³u:
1. Przy wykorzystaniu profilu zaufanego korzystaj±c z dostêpnejpañstwowej aplikacji producent rolny:
1) któremu zosta³nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie p³atno¶ci;
2) w którego gospodarstwie rolnym wyst±pi³y szkody w uprawach rolnych spowodowane wyst±pieniem suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierz±t gospodarskich,
3) bêd±cy mikroprzedsiêbiorstwem, ma³ym, ¶rednim albo du¿ymprzedsiêbiorstwem w rozumieniu za³±cznika I do rozporz±dzenia nr 702/2014wype³nia wniosek o oszacowanie strat.
2. Elektroniczny wniosek o oszacowanie strat umo¿liwi producentowi rolnemu wybranie upraw poszkodowanych przez suszê z upraw zg³oszonych do ARiMR we wniosku o przyznanie p³atno¶ci bezpo¶rednich. Dane o liczbie zwierz±t z IRZ plus umo¿liwi± weryfikacjê wprowadzanych przez producentów rolnych danych o liczbie zwierz±t w gospodarstwie rolnym. Dane te bêd± niezbêdne do wyliczenia warto¶ci produkcji ro¶linnej i zwierzêcej danego gospodarstwa rolnego.
3. Dane dostarczone przez ARiMR, IUNG i IERiG¯ - po odpowiednim zmapowaniu upraw - pozwol±na okre¶lenie obszarów upraw rolnych dotkniêtych susz± oraz maksymalnego poziomu strat.
4. Aplikacja odrzuci uprawy rolne wprowadzone przez producenta rolnego jako poszkodowane przez suszê, które nie by³y zg³oszone do dop³at bezpo¶rednich(weryfikacja z danymi udostêpnionymi przez ARiMR oraz uprawy z obszarów nie potwierdzonych w monitoringu suszy prowadzonym przez IUNG od dnia 21 marca br.(w roku bie¿±cym monitoring suszy uwzglêdni dodatkowo dane z systemów radarowych).
5. Aplikacja skoryguje zawy¿ony przez producenta rolnego poziom strat w danej uprawie do poziomu strat okre¶lonych przez IUNG, ale pozostawi poziom strat podany przez producenta rolnego na poziomie ni¿szym ni¿ dane z IUNG.
6. Producent rolny bêdzie mia³ prawo do kilkukrotnego uzupe³niania strat w poszczególnych uprawach w miarê ich obejmowania KBW. Po potwierdzeniu ostatniego zg³oszenia nie bêdziemo¿liwo¶ci zmiany, a na podstawie ostatecznych danych aplikacja wyliczy stratê w dochodach.
7. Aplikacja zasilona danymi z IERiG¯ o warto¶ci produkcji z jednostki produkcyjnej danej uprawy oraz sztuki zwierzêcia w gospodarstwie rolnym wyliczy poziom strat w produkcji ro¶linnej i zwierzêcej danego gospodarstwa rolnego na podstawie systemowo zweryfikowanych strat w uprawach i dodatkowo nieponiesionych i poniesionych kosztów w produkcji zwierzêcej. W przypadku strat w dochodach powy¿ej 30 % ¶redniej z trzech poprzednich lat, aplikacja wygeneruje protokó³ i przeka¿e go do Wojewody w celu zatwierdzenia. ¦rednia roczna produkcja rolna, o której mowa w ust. 1, jest ustalana na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki ¯ywno¶ciowej - Pañstwowego Instytutu Badawczego o ¶redniej wielko¶ci produkcji rolnej.
8. Wojewoda bêdzie zobowi±zany przeprowadziæ kontrolê na miejscu 5 % wniosków wytypowanych losowo przez aplikacjê w zakresie prawdziwo¶ci danych wprowadzanych przez producenta rolnego we wniosku o oszacowanie strat, które nie s± automatycznie weryfikowane przez aplikacjê.
9. Po zatwierdzeniu przez Wojewodê protoko³u strat w dochodach gospodarstwa rolnego powy¿ej 30 % producent rolny bêdzie mia³ mo¿liwo¶æ za pomoc± aplikacji przekazania Wniosku o przyznanie pomocy [...] do ARiMR. ARiMR dokona w swoich systemach naliczenia p³atno¶ci i wyp³aci pomoc finansow± producentowi rolnemu.
10. Protoko³y niespe³niaj±ce wymogu przekroczenia 30 % stratw dochodach gospodarstwa rolnego bêd± przez aplikacjêodrzucane ze zwrotn± informacj± o przyczynie odrzucenia tj. adnotacj±„ Ustalony w protokole poziom strat poni¿ej 30% nie wype³nia wymogów do ubiegania siê o pomoc publiczn±”.
Samorz±d Województwa Wielkopolskiego uruchomi³ now± stronê internetow± www.wsparcie.wielkopolskie.pl zawieraj±c± kompleksowe informacje o warunkach i wymaganiach zwi±zanych z otrzymaniem pomocy dla wielkopolskich przedsiêbiorców dotkniêtych skutkami epidemii COVID-19.
Zarz±d Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu od dzisiaj og³asza nabór wniosków dla zadañ realizowanych w 2020 roku, wpisuj±cych siê w Program Priorytetowy „Moja Woda”na lata 2020-2024”. Podmioty mog±ce ubiegaæ siê o dofinansowanie orazszczegó³owe warunki dofinansowania z WFO¦iGW w Poznaniu, okre¶lone s± w tre¶ci Programu Priorytetowego oraz w Regulaminie naboru wniosków, znajduj±ce siê na stronie og³oszenia o naborze - LINK.
Gmina Strza³kowo po raz drugi otrzyma³a dofinansowanie na sprzêt komputerowy dla uczniów szkó³ podstawowych. Tym razem w ramach programu „Zdalna szko³a+” uda³o siê zakupiæ 26 laptopów za kwotê 54 600 z³otych. Jej wysoko¶æ zosta³a ustalona na podstawie oszacowanego zapotrzebowania.
W dniu zakoñczenia roku szkolnego sprzêt zosta³ przekazany dyrektorom i podobnie jak urz±dzenia zakupione z programu „Zdalna szko³a” wzbogaci zasoby edukacyjne gminnych placówek, a po powrocie do tradycyjnej nauki bêdzie wykorzystywany podczas lekcji.
Program „Zdalna szko³a+” finansowany jest ze ¶rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Akcja ma pomóc najbardziej potrzebuj±cym i zniwelowaæ cyfrowe wykluczenie, szczególnie w¶ród dzieci z rodzin wielodzietnych.
Inaczej ni¿ zwykle - w ma³ych grupach z zachowaniem re¿imu sanitarnego, uczniowie szkó³ z terenu Gminy Strza³kowo zakoñczyli rok szkolny 2019/2020. Najbardziej uroczy¶cie po¿egnano tegorocznych absolwentów, spo¶ród których tradycyjnie wy³oniono prymusów. W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Strza³kowie tytu³ ten otrzyma³a Maria Gaca, a w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Wólce Weronika Gawron. Wolontariuszem Roku zosta³ Norbert Cichacki.
Uroczysto¶æ zakoñczenia roku w ZSP Strza³kowo by³a te¿ okazj± do po¿egnania nauczycielek i pracownic szko³y, które przesz³y na emeryturê. S± to: Urszula Szkudlarek, Ma³gorzata Budaj, Alina Andrzejak i Henryka Wary¶.
Wszystkim uczniom ¿yczymy udanych i bezpiecznych wakacji, a we wrze¶niu powrotu do szko³y w tradycyjnej formie.
Tegoroczne obchody Dnia Matki i Ojca w Strza³kowskim Stowarzyszeniu Osób Starszych i Niepe³nosprawnych mia³y wyj±tkowy charakter. By³o to pierwsze wspólne spotkanie cz³onków Stowarzyszenia po d³u¿szej przerwie spowodowanej epidemi± koronawirusa. - Niewa¿ne ile mamy lat i jakimi jeste¶my lud¼mi. Mi³o¶æ do rodziców jest najtrwalsza i wieczna. W imieniu zarz±du ¿yczê wszystkim zdrowia, rado¶ci, ¿yczliwo¶ci i co bardzo wa¿ne pomocy najbli¿szych - mówi³a prezes Bronis³awa Kasprzyk witaj±c zebranych. Do ¿yczeñ przy³±czy³a siê równie¿ Lidia ¦midowicz - zastêpca Wójta Gminy Strza³kowo.
W czwartek, 25 czerwca br. o godz. 10:00 w Gminnym O¶rodku Kultury i Sportu w Strza³kowie odbêdzie siê XIV sesja Rady Gminy Strza³kowo. Porz±dek obrad wraz z projektami uchwa³ znale¼æ mo¿na TUTAJ. Transmisja z posiedzenia prowadzona bêdzie na platformie esesja.tv.