Centrum Kszta³cenia Zawodowego i Ustawicznego w Strza³kowie ma nowego dyrektora. Micha³ Janiak, który na tym stanowisku zast±pi³ W³adys³awa Pietrasa przywita³ siê z uczniami podczas inauguracji nowego roku szkolnego. Wójt Dariusz Grzywiñski podziêkowa³ by³emu dyrektorowi za wieloletni± pracê, a jego nastêpcy ¿yczy³ sukcesów w kierowaniu placówk±.
Micha³ Janiak jest nauczycielem mianowanym z 8-letnim sta¿em w Zespole Szkó³ im. M. Kopernika w Koninie. W latach 2016-2019 prowadzi³ firmê zajmuj±c± siê przygotowywaniem projektów dofinansowywanych z Funduszy Europejskich.
Dzi¶ podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Wólce po¿egnano wieloletni± wicedyrektor placówki Agnieszkê Danyluk. Swoj± pracê zaczyna³a w 1981 roku na stanowisku nauczyciela w przedszkolu w Strza³kowie. Od 2000 roku zwi±zana by³a z Wólk±, gdzie pe³ni³am.in. funkcjê kierownika i dyrektora przedszkola, a ostatnio wicedyrektora Zespo³u Szkolno - Przedszkolnego. W zwi±zku z przej¶ciem na emeryturê Agnieszka Danyluk otrzyma³a nagrodê wójta oraz nagrodê dyrektora szko³y.
Dzi¶ w Urzêdzie Gminy Strza³kowo odby³o siê uroczyste wrêczenie dwóm nauczycielkom Zespo³u Szkolno - Przedszkolnego w Strza³kowie aktów nadania stopnia awansu zawodowego. Nauczycielkami mianowanymi zosta³y: Anita G³owicka i Anna £êcka, które wcze¶niej pozytywnie przesz³y postêpowanie egzaminacyjne. Po z³o¿eniu przez nie ¶lubowania, Wójt Gminy wrêczy³ im stosowne akty potwierdzaj±ce uzyskanie statusu nauczyciela mianowanego i ¿yczy³ dalszych sukcesów w pracy pedagogicznej.
Podopieczni ¦wietlicy ¦rodowiskowej w Strza³kowie podsumowali dzi¶ koñcz±ce siê wakacje. Pomimo ograniczeñ zwi±zanych z pandemi± koronawirusa atrakcji nie brakowa³o. Dzieci uczestniczy³y w warsztatach tematycznych, zajêciach komputerowych, grach i zabawach oraz wziê³y udzia³ w wyje¼dzie do stadniny koni w Bierzglinku. Dodatkow± atrakcj± by³ konkurs plastyczny zorganizowany przez Gminn± Komisjê Rozwi±zywania Problemów Alkoholowych, pt. „Bezpieczne wakacje bez u¿ywek”. Podczas spotkania podsumowuj±cego wakacje wszystkim uczestnikom konkursu wrêczono pami±tkowe dyplomy i upominki, a autorzy najciekawszych prac - Wiktor Budek i Zuzanna Jab³oñska otrzymali wyró¿nienia.
Trwa przebudowa drogi powiatowej na odcinku Strza³kowo -Sierakowo. Ca³kowity koszt inwestycji to prawie 3,5 mln z³. 50% tej kwoty to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorz±dowych, pozosta³± czê¶æ stanowi± ¶rodki bud¿etowe Powiatu S³upeckiego i Gminy Strza³kowo (dotacja w wysoko¶ci 882963 z³). Remont zak³ada wymianê dywanika asfaltowego oraz budowê ¶cie¿ki pieszo - rowerowej na tym odcinku. Zakoñczenie robót planowane jest na po³owê listopada br.
Wójt Gminy Strza³kowo - Gminny Komisarz Spisowy informuje o uruchomieniu bezp³atnego stanowiska komputerowego z oprogramowaniem umo¿liwiaj±cym SAMOSPIS INTERNETOWY w ramach Powszechnego Spisu Rolnego 2020.
Stanowisko komputerowe dostêpne jest w Urzêdzie Gminy Strza³kowo przy ul. Al. Prym. Wyszyñskiego 6, (parter, przy biurze podawczym).
Zachêcamy do skorzystania z mo¿liwo¶ci samospisu przez Internet.
Dane zebrane w spisie rolnym s³u¿± m.in. do opracowania programów rozwojowych polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich.
Przypominamy, ¿e spisu mo¿na dokonaæ samodzielnie na dwa sposoby:
• poprzez formularz internetowy, dostêpny od 1 wrze¶nia br. wraz z instrukcj± do logowania na stronie internetowej GUS https://spisrolny.gov.pl.
• telefonicznie - w przypadku braku dostêpu do Internetu– kontaktuj±c siê z infoliniê spisow± na numer 22 279 99 99 wew. 1 i wybraæ opcjê „Spisz siê przez telefon” (opcja dostêpna od 1 wrze¶nia br.)
Z u¿ytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spisz± siê samodzielnie skontaktuj± siê rachmistrzowie spisowi:
• telefonicznie, w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym,
• bezpo¶rednio - w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie bezpo¶rednim
Udzia³ w spisie jest obowi±zkowy!
Zapewniamy, ¿e Pañstwa dane osobowe i dane o gospodarstwie s± prawnie chronione i objête tajemnic± statystyczn±.
w sprawie rozstrzygniêcia otwartego konkursu ofert na realizacjê zadania publicznego Gminy Strza³kowo w dziedzinie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu w roku 2020.
Na podstawie art. 15 ust. 2h i 2j ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o dzia³alno¶ci po¿ytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 t.j.) oraz art.30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorz±dzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 t.j.) oraz uchwa³y Nr X/109/2019 Rady Gminy Strza³kowo z dnia 31 pa¼dziernika 2019 r. w sprawie Programu wspó³pracy Gminy Strza³kowo z organizacjami pozarz±dowymi i podmiotami prowadz±cymi dzia³alno¶æ po¿ytku publicznego na rok 2020 – Wójt Gminy Strza³kowo zarz±dza, co nastêpuje:
§ 1. Udziela siê dotacji na dofinansowanie zadañ publicznych Gminy Strza³kowo w dziedzinie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu w roku 2020 nastêpuj±cym podmiotom:
1) Klubowi Sportowemu „POLANIN” Strza³kowo z siedzib± w Strza³kowie, Al. Prymasa Wyszyñskiego 48 wpisanego do ewidencji klubów sportowych prowadzonej przez Starostê Powiatu S³upeckiego pod numerem 32/2010 na zadanie pt. „Organizacja i uczestnictwo w rozgrywkach pi³ki no¿nej dru¿yn m³odzie¿owych oraz seniorów” - w kwocie 25.000,00 z³,
2) Stowarzyszeniu „Z WIATREM I POD WIATR” z siedzib± w S³omczyce 8c, 62-420 Strza³kowo wpisanego do Krajowego Rejestru S±dowego pod numerem 0000405643 na zadanie pt. „Z wiatrem za pan brat” – w kwocie 4.000,00 z³.
3) Strza³kowskiemu Klubowi Karate z siedzib± w Wólka 1, 62-420 Strza³kowo wpisanego do ewidencji klubów sportowych prowadzonej przez Starostê Powiatu S³upeckiego pod numerem 1/2019 na zadanie pt. „Karate, nadzieje olimpijskie – szkolenie sportowe dzieci i m³odzie¿y 2020” w kwocie 3.000,00 z³,
§ 2. Zarz±dzenie wchodzi w ¿ycie z dniem podpisania.
POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020 – PRACUJ¡CY W ROLNICTWIE
Szacuje siê, ¿e w polskie rolnictwo skupia ok. 10,5% pracuj±cych. To jeden z najwy¿szych wska¼ników w Unii Europejskiej, wy¿sze osi±gaj± tylko takie kraje, jak Rumunia, Bu³garia, Chorwacja i Grecja. W najbogatszych krajach: Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii czy Niemczech udzia³ pracuj±cych w rolnictwie jest prawie dziesiêciokrotnie mniejszy. Rolnictwo od kilku lat przoduje te¿ w statystykach zatrudnienia obcokrajowców, to przede wszystkim z my¶l± o rolnictwie i ogrodnictwie wprowadzono zmiany dot. zatrudniania cudzoziemców w pracach sezonowych. Niestety, udzielenie odpowiedzi na pytania nie tylko o dok³adn± liczebno¶æ pracuj±cych w rolnictwie, jak i cechy demograficzne: p³eæ i wiek, ale tak¿e wykszta³cenie, czy czas pracy co dziesi±tego pracuj±cego w Polsce, jest trudne i opiera siê w g³ównej mierze na szacunkach.
Ostatnie pe³ne dane pochodz± z Powszechnego Spisu Rolnego przeprowadzonego w roku 2010. Wed³ug nich w badanym okresie liczba pracuj±cych w rolnictwie w województwie wielkopolskim wynios³a nieco ponad 200 tys. osób, z czego 91,3% stanowi³a rodzinna si³a robocza w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Pracownicy najemni to zbiorowo¶æ licz±ca 8,4 tys. w gospodarstwach indywidualnych i 9,2 tys. w gospodarstwach osób prawnych.
Nie wszyscy u¿ytkownicy gospodarstw rolnych deklarowali swój wk³ad pracy przy produkcji rolnej w ci±gu roku, praca ta mo¿e byæ wykonywana przez innego cz³onka rodziny. Tak¿e kierowanie gospodarstwem rolnym mo¿e byæ zlecane innej osobie z rodziny b±d¼ – co ma miejsce w zasadzie wy³±cznie w gospodarstwachwielkoobszarowych – do kierowania gospodarstwem rolnym zatrudniani s± pracownicy najemni. Zdecydowanie jednak wiêkszo¶æ u¿ytkowników to pracuj±cy i kieruj±cy w³asnym gospodarstwem rolnym.
W województwie wielkopolskim 72,6% ogó³u u¿ytkowników (pracuj±cych) w swoim gospodarstwie rolnym stanowili mê¿czy¼ni. Kobiety u¿ytkowa³y mniejsze obszarowo gospodarstwa rolne - niemal 2/3 z nich gospodarstwa rolne do 5 ha.
Oko³o 59% ogó³u pracuj±cych u¿ytkowników gospodarstw rolnych to osoby w wieku powy¿ej 44 lat, a 6,2% pracuj±cych u¿ytkowników przekroczy³a wiek 65 lat. Najliczniejsz± grupê wiekow± stanowi³y osoby w wieku 45-54 lata (niemal co trzeci u¿ytkownik gospodarstwa rolnego by³ w tym wieku). U¿ytkownicy poni¿ej 35. roku ¿ycia stanowili jedynie 16%.
W Powszechnym Spisie Rolnym 2020, który odbêdzie siê w terminie od 1 wrze¶nia do 30 listopada br. czê¶æ pytañ dotycz±ca pracy w gospodarstwie rolnym obejmowaæ bêdzie nie tylko u¿ytkownika gospodarstwa rolnego, ale tak¿e jego rodzinê pracuj±c± w gospodarstwie rolnym przy produkcji rolniczej, zarówno tê zamieszkuj±c± wspólnie z nim, jak i tê mieszkaj±c± oddzielnie, kieruj±cego gospodarstwem rolnym pracuj±cego najemnie, osoby pracuj±ce w ramach pomocy s±siedzkiej oraz wszystkich pracowników najemnych, zarówno tych sta³ych, jak i dorywczych, a tak¿e pracowników kontraktowych (z firm zewnêtrznych) niezale¿nie od obywatelstwa, czyli tak¿e cudzoziemców. Pytania dotyczyæ bêd± pracy w gospodarstwie rolnym w ci±gu 12 miesiêcy od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r.Tego okresu dotyczyæ bêd± nie tylko pytania o fakt wykonywania pracy, ale te¿ o nak³ady pracy, czyli czas po¶wiêcony produkcji rolniczej i organizacji gospodarstwa rolnego. Czas ten liczony bêdzie w etatach lub jego czê¶ciach.
Drugi blok pytañ, dotycz±cy bie¿±cej aktywno¶ci ekonomicznej – w okresie od 26 maja do 1 czerwca 2020 r. - obejmowaæ bêdzie u¿ytkownika gospodarstwa rolnego oraz cz³onków rodziny z nim mieszkaj±cych i wykazanych we wcze¶niejszych pytaniach jako pracuj±cy w gospodarstwie rolnym. Tu pytania dotyczyæ bêd± faktu posiadania i wykonywania ka¿dej pracy przynosz±cej dochód w formie pieniê¿nej, ale tak¿e w formie niepieniê¿nej. Nieistotna jest przy tym forma umowy, na podstawie której pracê posiadano lub wykonywano. Bêdziemy zatem wiedzieæ, czy praca w gospodarstwie rolnym przy produkcji rolniczej by³a dla u¿ytkownika gospodarstwa rolnego i cz³onków jego rodziny prac±: jedyn±, g³ówn±, ale czy mia³ te¿ inne zajêcie przynosz±ce dochód, prac± dodatkow±, a mo¿e wykonywa³ w tym czasie tylko inn± pracê lub dzia³alno¶æ?
W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 zbierane bêd± tak¿e informacje dotycz±ce faktu wykonywania innej ni¿ rolnicza dzia³alno¶ci zarobkowej, zwi±zanej z gospodarstwem rolnym, w tym m.in.: agroturystyki, rêkodzie³a, przetwórstwa produktów rolnych, produkcji energii odnawialnej, przetwarzania surowego drewna, akwakultury czy le¶nictwa. Pozyskane zostan± tak¿e dane dotycz±ce udzia³u przychodów ze sprzeda¿y wyrobów i us³ug z dzia³alno¶ci innej ni¿ rolnicza.
Z prac± w gospodarstwie rolnym i aktywno¶ci± ekonomiczn± poza nim ¶ci¶le powi±zane s± dochody gospodarstw domowych u¿ytkowników gospodarstw rolnych i kwestia ta równie¿ jest poruszana w spisie, lecz co wa¿ne, pytania nie bêd± dotyczyæ wysoko¶ci tych dochodów, a ich ¼róde³ i udzia³u w bud¿ecie gospodarstwa domowego ogó³em, dochodów z prowadzonej dzia³alno¶ci rolniczej, pracy najemnej, innej prowadzonej dzia³alno¶ci gospodarczej, emerytur, rent i innych ¼róde³.
Kieruj±cy gospodarstwem rolnym odpowiada³ bêdzie tak¿e na pytania m.in. o poziom wykszta³cenia ogólnego i rolniczego, uczestnictwo w kursach doszkalaj±cych, do¶wiadczenie w kierowaniu gospodarstwem rolnym, posiadanie przez gospodarstwo rolne tzw. planu bezpieczeñstwa, czyli zasad ochrony zdrowia i ¿ycia.
Wszystkie te pytania pos³u¿± analizie rolnictwa jako rynku pracy, ale tak¿e sytuacji spo³eczno-gospodarczej polskiego rolnictwa, w tym op³acalno¶ci produkcji rolniczej. Czy zatem prowadzenie gospodarstwa rolnego jest op³acalne i czy pozwala na utrzymanie rodziny, czy jest g³ówn± aktywno¶ci± zawodow± rolnika, czy wykonywana jest obok innej bardziej dochodowej dzia³alno¶ci? Odpowiedzi na powy¿sze pytania, w powi±zaniu z innymi danymi przekazanymi w spisie, pozwol± na okre¶lenie przy jakiej wielko¶ci gospodarstwa, skali produkcji rolniczej i jej rodzaju, prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga nie tylko pe³nego zaanga¿owania zawodowego rolnika i jego rodziny, ale tak¿e zatrudnienia dodatkowych pracowników i jak du¿y jest to rynek pracy.